کاربرد پکینگ

از مزیت های آب بندی شفت های دوار بوسیله پکینگ های فشاری، صرفه جویی سازندگان در تهیه سخت افزار لازم برای تولید است که این امر منجر به کاهش قیمت این نوع آب بندها نسبت به انواع دیگر آن می شود. پکینگ ها مقاوم بوده و قابل اعتمادند. این نوع آب بندها برای تعمیرات و نگهداری به مهارت خاص و پیچیده ای نیاز ندارند. در صورت کهنه و فرسوده شدن پکینگ ها می توان به سرعت آنها را جایگزین نمود، بدون اینکه هیچ گونه آسیبی به اجزای دیگر وارد شود. شاید شبهه ای که در ذهن اکثر صنعتگران بوجود آمده است، این باشد که چرا از آب بندهای مکانیکی به جای پکینگ ها استفاده نمی شود، در حالی که به طور قطع نشتی که آب بندهای مکانیکی دارند به مراتب کمتر از پکینگ های فشاری است؟

در جواب این سوال همان بس که تعمیر و یا جایگزینی مجدد آب بندهای مکانیکی هزینه ای بسیار گرانتر از پکینگ های فشاری متوجه کاربر می کند و لذا در مواردی که امکان عیب و نقص سریع محتمل باشد، به هیچ وجه استفاده از آب بندهای مکانیکی مقرون به صرفه نخواهد بود. لذا در این مواقع هیچ کدام از انواع آب بندها یارای مقابله با پکینگ های فشاری را نخواهد داشت . سادگی طراحی و نصب پکینگ های فشاری دلیلی دیگر بر استفاده زیاد آنها در صنعت است. شکل 1 نمونه ای از یک گلندپکینگ در یک محور دوار را نشان می دهد

کاربرد پکینگ

 

1- در مواردی که فشار سیستم در حد متوسط است. استفاده بیش از سه حلقه رینگ برای آب بندی مجموعه به هیچ وجه توصیه نمی شود. زیرا استفاده بیش از سه رینگ پکینگ، هزینه و استهلاک بیشتر را به دنبال خواهند داشت. تنها در مواردی که فشار سیستم فوق العاده بالاست، مقدار مجاز تعداد حلقات رینگ به 5 می رسد. زیرا در این حالت، سه رینگ اول با توجه به ساختاری که دارند، تحمل چنین فشاری را نخواهند داشت. در صورت استفاده از تعداد رینگ های بیشتر همانطور که در جداول ارائه شد، عملا کاری عبث و بی فایده خواهد بود. این نتیجه می تواند اثرات فوق العاده تاثیرگذاری در آب بندی مجموعه هایی نظیر پمپ مخازن تحت فشار از لحاظ اقتصادی داشته باشد.

2- در یک مجموعه آب بندی برای صرف هزینه کمتر، با توجه به درصد فشاری که هر رینگ تحمل می کند، می توان پکینگ ها را از انواع مختلف و با ساختارهای گوناگون انتخاب نمود. یعنی با توجه به فشار تحمیل شده روی پکینگ، نوع آن را انتخاب نموده و به نوعی بهینه سازی کرد.

این بهینه سازی در موارد تولید بالا صرفه جویی بسیار مفیدی را متوجه تولید کننده می کند. به همین لحاظ بهینه سازی در این مجموعه  از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

  آدرس دفتر مرکزی: اصفهان، خیابان امام خمینی، بعد از شهرک قدس، روبروی اداره برق شمال غرب

شماره همراه: 09131090640

کارشناس فروش : 09139154626

شماره تماس دفتر: 03133208430

شماره فکس: 03133248505

کد پستی:8187147991

Imail:این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید